Shkencëtarët Britanikë analizojnë sekretet e avionit luftarak të çmuar të Putinit

Shkencëtarët Britanikë analizojnë sekretet e avionit luftarak të çmuar të Putinit

Shkencëtarët britanikë dhe amerikanë po analizojnë mekanizmin sekret të shënjestrimit me rreze të gjatë të avionit luftarak më të avancuar të Rusisë, konfirmuan burimet mbrëmë, raporton Express-uk.

Sipas këtij mediumi, gjetjet mund të bëjnë një ‘ndryshim të madh’ në mënyrën se si Perëndimi zhvillon luftime ajër-ajër me Rusinë dhe Kinën. Trupat ukrainase rrëzuan Sukhoi Su-35S duke përdorur raketa me rreze të shkurtër veprimi dy javë më parë.

Specialistët e Forcave Ajrore të Ukrainës ishin në gjendje të merrnin elemente jetike nga mbetjet e saj të djegura dhe informuan inteligjencën britanike. Sistemet u transportuan në Laboratorin e Mbrojtjes, Shkencës dhe Teknologjisë të Qeverisë (DSTL) në Porton Down, në Wiltshire, ku dy ekspertë nga Forca Ajrore e SHBA, kanë kaluar dhjetë ditë duke i ekzaminuar ato.

Vlerësimi fillestar u konsiderua aq premtues saqë sistemet tani janë dërguar në Nevada, ShBA, për më shumë ekzaminim mjeko-ligjor.

I quajtur "Flanker" nga NATO, avioni luftarak po kryente një operacion të ashtuquajtur "Suppression of Enemy Air Defense" (SEAD) kur u rrëzua papritur pranë Izium, rreth 75 milje nga Kharkiv, në Ukrainën lindore më 3 prill.

Piloti i saj u kap pasi u hodh në mënyrë të sigurt.

Flanker është ekuivalenti i Rusisë me luftëtarin shumëfunksional të gjeneratës së pestë F-35, i cili aktualisht përdoret nga RAF dhe 14 vende të tjera të NATO-s - megjithëse nuk posedon teknologji vjedhurazi.

Dhe perspektiva që fuqitë e NATO-s të shqyrtojnë funksionet e saj të sofistikuara të brendshme do të shkaktojë shqetësim midis shefave të forcave ajrore në Rusi, e cila operon 47 prej tyre.

Ajo ka shkaktuar gjithashtu valë tronditëse në Kinë, e cila, si partneri më i madh i mbrojtjes i Rusisë, tani krenohet me flotën e dytë më të madhe në botë që ka nënshkruar një marrëveshje prej 2 miliardë dollarësh për 24 prej avionëve luftarakë në 2015.

Ndonëse avioni u dëmtua rëndë, burimet thonë se ka mbetur mjaft nga sistemi i shënjestrimit për analiza të hollësishme.