Aeroporti I Manchesterit mbyll përkohësisht të dyja pistat - shkak rreshjet masive të borës

Aeroporti I Manchesterit mbyll përkohësisht të dyja pistat - shkak rreshjet masive të borës

Aeroporti i Manchesterit mbylli përkohësisht të dy pistat e tij për shkak të reshjeve të mëdha të borës.

Aeroporti tha se po pastronte aeroportin pasi fotot tregonin udhëtarët që rrinin brenda avionëve në pistë.

Në një postim në Twitter, aeroporti tha se shëndeti dhe siguria “do të jenë gjithmonë përparësia jonë kryesore” dhe këshilloi pasagjerët të kontaktojnë linjën e tyre ajrore për informacionet më të fundit të fluturimit.

Pas një mbylljeje prej 2.5 orësh, pak para orës 9 të mëngjesit, aeroporti tha se “operacionet kanë rifilluar” dhe falënderoi pasagjerët për durimin e tyre.

Një fluturim i Virgin Atlantic nga Atlanta u devijua nga Manchesteri në Londër pas mbylljes së pistës, sipas faqes së internetit të gjurmimit të fluturimeve FlightRadar24.

Një udhëtar në Aeroportin e Manchesterit tha se ata tashmë ishin përballur me dy orë vonesa dhe ishin ulur në një aeroplan për një orë tjetër “duke mos shkuar askund”.

Situata vjen pasi temperaturat ranë nën -10C (14F) në pjesë të MB gjatë natës.

Një numër paralajmërimesh të rënda moti për borë dhe akull janë vendosur në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar gjatë ditëve të fundit pas një rënie të temperaturave.

Drumnadrochit pranë Inverness në Malësi arriti -10.4C (13.28F) në orët e para të së enjtes, duke e bërë atë temperaturën më të ftohtë të regjistruar të vitit deri më tani.

Ndërsa temperatura në Topcliffe në veri të Yorkshire ra në -7.4C (18.68F), më e ftohta në Angli, Aeroporti i Manchesterit u detyrua të mbyllte të dy pistat e tij.

Met Office ka lëshuar një paralajmërim të verdhë moti për borë dhe akull në të gjithë Manchesterin dhe pjesë të tjera të Mbretërisë së Bashkuar deri në mesditën e sotme, me reshjet e dimrit që pritet të sjellin “përçarje të mëtejshme”.

Parashikuesit presin që masa ajri më të ngrohta të fillojnë të lëvizin nga e premtja pasdite në Irlandën e Veriut dhe Skoci.

Drejtuesve të mjeteve u është kërkuar të jenë të kujdesshëm pasi dhjetëra njerëz u plagosën pas një aksidenti që përfshinte një autobus dykatësh dhe një motoçikletë në kushte ngrirjeje në Somerset të martën.

Policia e Avon dhe Somerset morën më shumë se 100 raporte për incidente të lidhura me rrugët në hapësirën e vetëm pesë orësh të hënën mbrëma – me kushtet e papritura që shkaktuan shumicën e tyre.

Midis orës 18:00 dhe 23:00, gjithsej 53 përplasje u raportuan në forcë, dhe shtatë nga këto incidente raportohet se rezultuan me lëndime.

Një alarm i nivelit të tretë të motit të ftohtë i lëshuar nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar, duke paralajmëruar kushtet që “mund të rrisin rreziqet shëndetësore për pacientët e cenueshëm dhe shkaktojnë kaos në ofrimin e shërbimeve” është në fuqi deri në orën 9 të mëngjesit të së premtes.