The Economist: Kryeministri i ri i Sllovakisë mund ta largojë Lajçakun nga dialogu duke e emëruar në qeverinë e tij?

The Economist: Kryeministri i ri i Sllovakisë mund ta largojë Lajçakun nga dialogu duke e emëruar në qeverinë e tij?

Një parti e udhëhequr nga një figurë pro-Kremlinit fitoi të dielën zgjedhjet në Sllovaki, tregojnë rezultatet preliminare të votimev.

Sipas rezultateve paraprake të lëshuara nga Zyra e Statistikave të Sllovakisë në orën 9 të mëngjesit me orën lokale, partia populiste SMER e politikanit Robert Fico fitoi 22.9% të votave.

Fico është aleat i ngushtë i Mirosllav Lajçakut, emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi.

Derisa Fico pritet të emërohet kryeministri i ri i Sllovakisë, ka gjasa që një rol në qeverinë e re t’i ofrohet edhe Lajçakut, raporton The Economist

The Economist raporton se Fico mund ta emërojë Lajçakun në detyrën e tij të vjetër si Ministër i Jashtëm i Sllovakisë, duke e larguar atë nga funksioni i emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi.

Lajçak është një diplomat sllovak që më parë ka shërbyer si Ministër i Punëve të Jashtme të Sllovakisë dhe si President i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për seancën e 72-të (2017-2018).

Ai ishte Përfaqësues Special i BE-së për Bosnje-Hercegovinën nga 2007-2009, ndërsa gjithashtu vepronte si Përfaqësuesi i Lartë i bashkësisë ndërkombëtare atje. Si një i dërguar personal i Përfaqësuesit të Lartë të BE-së negocioi, organizoi dhe mbikëqyrë referendumin për pavarësinë e Malit të Zi në 2006 në emër të Bashkimit Evropian.

Ndryshe, Fico e filloi karrierën e tij me Partinë Komuniste kur ishte avokat.

Në vitin 1999, ai u largua nga Partia e Majtës Demokratike, trashëgimtare politike e Partisë Komuniste, për të themeluar të tijën, Smer-SD.

Në vitin 2006, kjo parti arriti një fitore dërrmuese në parlament, duke e katapultuar Fico-n në postin e kryeministrit dy vjet pasi Sllovakia u anëtarësua në BE.

Fico më pas formoi një koalicion me Partinë Kombëtare Sllovake të ekstremit të djathtë, e cila ndante retorikën e tij kundër refugjatëve dhe prirjet populliste, dhe rriti popullaritetin e tij gjatë krizës globale financiare 2007-2009 duke refuzuar të vendosë masa shtrënguese.

Gjatë krizës së migracionit të vitit 2015 në Evropë, ai mbajti një qëndrim kundër migrantëve, duke refuzuar “krijimin e një komuniteti të veçantë mysliman në Sllovaki” dhe duke kritikuar programin e kuotave evropiane për shpërndarjen e refugjatëve.

Fico fillimisht krijoi një reputacion në skenën evropiane si përfaqësuesi i vendit të tij në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg nga viti 1994 deri në vitin 2000.